V.22
Vecka 22: 2 aug - 8 aug 2009
Mina tankar: Har börjat tänka mer på hur det kommer bli när 2:an väl kommer! Spännande, skrämmande och roligt känns det! Foglossningen har blivit värre och likaså en gammal knäskada jag har, så jag måste till läkaren! Mer än så är det väl inte förutom att jag märkar att 2:an reagerar på Evelinas röst mer och mer, sparkar som bara den när hon är i närheten! Kanske bara tillfällighet, vem vet?!
Kroppen: I takt med att du blir tyngre kan du också få fler graviditetskrämpor, som till exempel vadkramper, främst på nätterna. Benen kan svullna under dagarna. Svullnaden kan minska om du använder stödstrumpor som bland annat finns på apoteket. De sista veckorna har brösten kanske börjat förändras, mjölkkörtlar har mognat och blodkärlen i huden på brösten har blivit tydligare. Det kan också komma lite vätska från brösten, särskilt om du är omföderska.
Barnet: Från och med vecka 22 kallas det lilla livet barn istället för foster, även om den medicinska termen fortfarande är foster. Runt denna tidpunkt börjar barnet ha en regelbunden rytm med sömn och vaket tillstånd, men kan väckas av moderns rörelser.
(Info taget från Familjeliv.se och bild från Babycenter.com)