Jag hatar detta, att ändra tiden alltså! M...

dsc00202 (MMS)

Jag hatar detta, att ändra tiden alltså! Man är helt seg i kolan och barnen blir förvirrade. Fyller det ens en funktion att ställa fram och bak klockan nuförtiden? Eller är det bara för att man "ska" göra det som det görs? Skitsamma, jag är astrött och går och lägger mig redan nu, 22:15. Puss och godnatt!


Våra goa troll!

dsc00196 (MMS)

Våra goa troll!


Vi morgonhandlar! Hanna och Neo kommer sen...

dsc00194 (MMS)

Vi morgonhandlar! Hanna och Neo kommer senare så lite gött behövdes inhandlas. Nu blir det hemmamys hela dagen!


Bästa köp?

När jag Hanna, Anna och Salo var på Ullared så fyndades det en massa, men ett av dom bästa köpen var nog dessa två Barbie-eltandborstar för 40;-/st!
Mina barn har alltid älskat att borsta tänderna, men detta är helt sjukt bra!
Så för er som har barn som tandborst-strejkar kan detta vara super ju!
(Finns andra figurer än Barbie och kostar likadant på ÖoB)



Tävlar hos Nina

"Jag tävlar hos Deliciously.se om ett Basic plexi namnsmycke, i samarbete med familjesmycken.se. Tävla här du med!"


Mammababbel

Tävla NU!

Mammababbel söker nu årets mammabloggare som ska bli en av oss, synas här  och skriva
 för siten Mammababbel.se.
 
Tycker du att din blogg är årets mammablogg? Skriv en motivering och skicka den till tavling@mammababbel.se.
 
Vinnaren blir inte bara en av oss utan vinner också en enorm goodiebag värde flera tusen kronor.
(Läs tävlingsreglerna noga!)
 
Lycka till!
...........................................................................................................................
Goodiebagens värde : 6628 SEK

 

Goodiebagen innehåller och sponsras av:
Mammababbel sponsrar med presentkort på SF, värde 1000:-
Ett lejon från Ekoleko, värde 149:-
1 paket namnnappar från Namnnappen, värde 90:-
Ett presentkort hos Babybegreen, värde 250:-
Spaprodukter från Loveko, värde ca 500:-
Ett klädesplagg från MyKidoo + 30% rabatt på ett köp, värde 250:-
Presentkort hos Frankpoppy, värde 500:-
Ett valfritt tryck från Studio Nele, värde 300:-
52 romantiska veckor från myHeart, 149:-
Valfritt kalaspaket från Barnkalaset, värde 100:-
Verktygsbälte från Leklandet, värde 149:-
Boken Hjärtligt från Romantiska presenter, värde 75:-
En vintermössa SKOTER från Wilma&Morris, värde 399:-
Presentkort hos Busbjörnen, värde 400:-
Hund från Lundmyr från Barntyger, värde 239:-
Essential ansiktsmask från Karin Herzog, 539:-
Presentkort hos CBkids, värde 150:-
En prickens bil och en valfri mössa  från Smultronbyn, värde 214:-
Presentkort hos Onetex, värde 400:-
En Uglans familjekalender från Barntavlor, värde 175:-
Presentkort på canvastavlor från Canvastavlan, värde 600:-
 
 
(innehållet, sponsorer och värdet ändras/ökar varje dag)


Tävlingsregler:

- Skriv om tävlingen i din blogg och bifoga bilden och texten (innehåll och sponsorer) ovan

- Skriv en motivering varför du ska vinna och maila in den till oss på tavling@mammababbel.se

- I mailet bifogar du länken till ditt inlägg till tävlingen

- Gilla Mammababbel på Facebook --> HÄR!

 

Tävlingen avslutas den 30e oktober och vinnaren presenteras kring den 5e november.

Lycka till!


Till dig Laura!

Du är så duktig älskade Laura!
Snart blir du 2 år och pratar redan 3-4 orsdmeningar på svenska och 1-2 ordsmeningar på serbiska!
Du kan räkna till 10 fast först från 1-5 och sen från 6-10.
Du älskar att läsa böcker och kan sjunga nästan alla barnlåtar som finns!
Astrid Lindgrens sagor och filmer är något av det bästa du vet!
Du är tuffare än dom flesta och bara kastar dig ut i farligheterna.
Du går till och från dagis helt utan problem och utan gnäll, trots att du älskar din vagn.
Du överöser oss alla med pussar och kramar och myser mest hela tiden.
Du är snart inte bara lillasyster utan även storasyster och du har tur, för du har lärt dig av den bästa så du kommer fixa det galant.

Din bästa vän och förebild är din storasyster, som lärt dig så mycket. Du är exakt lika duktig som hon!
Ni är oskiljaktiga och stöttar varandra i vått och torrt!

Jag älskar dig, Tata älskar dig och Evelina älskar dig, ALLA älskar dig!


Vi blossade, barnen och jag..

Det ska börjas i tid!
Ja, alltså med tomtebloss.
Såklart!
Fast det förstod ni väl.. Hoppas jag!


Slipp lite julstress redan nu!

Stessigt med julklapparna?
Vad ska man ge till någon som redan har allt?
Här är ett litet tips från mig som är världsförälder!

Gå in i UNICEF's webbutik och handla nu!


Detta ljus kostar 139:- och hela 52;- går till barn som behöver det!


Vecka 30 (29+0)

29 okt - 4 nov 2011

Mina Tankar: 3:an är en livlig och stark liten pojke. Jag fasar lite inför att han kanske sparkar sönder ett revben om han vänder sig åt det hållet. Sammandragningarna är inte att leka med denna gången, men det varnade läkaren på KK för redan i vecka 9. Vi har nog namnet färdigt, men tänker inte gå ut med det här i bloggen ännu då det inte är riktigt säkert. Tänk att om 76 dagar beräknas han vara här, vad häftigt!
Kommer han vara en bjässe eller en mini-bebis.
Kommer han vara en kopia av mig precis som flickorna och bara ärva ögonen efter Zoran, eller blir det en liten Zoran Jr?
Det är det bästa med att ha gjort könsultraljud, att kunna tänka på det "viktiga" istället för att hela tiden vela om könet på barnet.
Jag är sjukskriven sen i måndags för min onda ischias hemsk smärta och det enda som finna mot det är att promenera utan att belasta, sjukgymnastik och knapra panodil.

Kroppen: Det är vanligt att brösten läcker råmjölk "kolostrum" redan nu. Det brukar inte vara fråga om några stora mängder, men det kan det vara bra att införskaffa en skön amningsbehå utan byglar som du kan ha om natten.
Bebisens näringsbehov blir större under tredje trimestern och du behöver äta mycket protein, C-vitamin, folsyra, järn och kalcium (ca 200 mg går åt varje dag till att bygga upp bebisens skelett), så se till att äta mat som är rik på dessa näringsämnen.Om förvärkarna upplevs som smärtsamma är det en signal om att allt inte står rätt till. Detta inträffar vanligtvis efter en lång arbetsdag eller då du är jäktad. Ta det lite lugnare och förkorta gärna dina arbetsdagar. Om du får kraftiga sammandragningar brukar man kontrollera livmoderhalsen för att se att den inte är försvagad och öppnar sig i förtid. Om så är fallet kan sjukskrivning vara aktuellt för att man ska kunna vila. Ibland rekommenderas en kortare tids sjukhusvistelse och/eller läkemedel som stoppar sammandragningarna.
De flesta föräldrar kommer nu att börja eller har redan påbörjat en föräldrakurs eller förlossningsförberedande kurs.

Barnet: Nu väger bebisen dryga kilot och är ungefär 39 cm lång från topp till tå. På huvudet växer det hår.Barnet växer mycket och ökar nu från drygt ett kilo till tre och ett halvt kilo på bara tio veckor. Hos pojkar har testiklarna vandrat ner i pungen. Flickors klitoris sticker ut mer än den kommer att göra från de sista veckorna innan födseln, då den göms bakom de inre blygdläpparna Barnet vaggas till sömns av mammans rörelser och vaknar ofta när hon lägger sig. Den dygnsrytm som barnet har i slutet av graviditeten kan även hålla i sig efter födseln, men det är inte säkert. Barnet hör många ljud inifrån mammans kropp, bland annat ljud från mammans hjärta och mage. Ljud från magen kan i vissa fall uppgå till så mycket som 80 decibel vilket kan jämföras med en kraftigt trafikerad gata.

(Fakta och bild lånade från familjeliv.se och babycenter.com)

H&M-frukostmingel

Kl. 7:30 imorse slogs dörrarna upp till H&M på Kungsportavenyn.
Det bjöds på goda smörgåsar och kaffe.
Ett stort plus är att dom hade laktosfri mjölk till kaffet, gillas mycket!!
Däremot var det GÖRpinsamt att se hur folk roffade åt sig och tog i omgångar av gratis mat och dryck! Skäms!

Det var jättemycket folk, såpass att köerna till provhytterna var så långa att folk började klä av sig och prova kläder mitt i butiken, haha! Helt galet! Folk gick med lådbackar(!) och bara slängde i för att sedan bara lägga det dom sållat ur i en hög någonstans.

Men det kan ju inte dom fina arragngörerna hjälpa, alla i personalen var supertrevliga och görmysiga!
Jag fick ändå fyndat lite i kaoset. Det var 20% på allt i butiken plus att massor var sänkt till halva priset.
(Jag gjorde det lätt för mig och slängde på mig dom nya fynden i ett haffs så att Zoran fick fota det i en och samma bild↓)

Klänning: Då 349;- Nu 100;-
Mössa:
Då 79,90;- Nu 63,90;-
Väska:
Då 199;- Nu 159;-
Total summan: 302 ;-


Juice!

När vi flyttade hit så fick vi en juicemaker från OBH Nordica av svärföräldrarna!
I onsdags använde jag och Evelina den för första gången och wow vilken maskin, allt gick i raketfart.
Det stod att man inte skulle ta bort skalet för att maskinen rensar bort det och det gjorde den, men den samlade ju upp den beska skalvätskan så den fina juicen vi gjorde smakade tyvärr inte så gott. Men kul hade vi!
Nästa gång skär jag bort skalet innan så vi kan njuta av juicen!


Kaos!!

dsc00180 (MMS)

Kaos!!


MIngelshopping mitt i "natten" ^^

God morgon! Nu drar jag på frukost-shopping-mingel på H&M!


Mina barn, eller?

Laura?

Laura? Nej, det är faktiskt jag!

Evelina?


Äntligen klar!!!

dsc00177 (MMS)

Äntligen klar!!!


Jo men här sitter jag och går igenom en en...

dsc00176 (MMS)

Jo men här sitter jag och går igenom en enorm undersökning från TNS SIFO. Vad gör man inte för det svenska samhället liksom, hmm!


Love Love Love

Min mamma var här under helgen och det har varit mysigt precis som det brukar.
Banankake-bak, lek, mys, besök hos min mormor etc.
Massor med kärlek♥


Hon är tillbaks!

Minns ni när jag fick "hemhjälp" i våras?
Hon var tillbaka i helgen, numera som nanny.
Hon kör multitasking och kommer gå långt!
Hon var en riktig pärla mot Skrållan, Lillan och Lill-dockan.

Radmila Evelinovic, kom ihåg vart ni hörde det först!


Höstpyssel!

När jag hämtade barnen på dagis idag så hade Evelina precis kommit tillbaka från en promenad med en grupp barn och pedagog. Dom hade plockat massor med fina löv att ha på höstfesten nästa fredag!
Evelina hade även plockat en egen liten höstbukett som vi tog med hem för att höstpyssla med.

Jättelyckat blev det! Barnen gjorde varsin helt egen sen gjorde vi varsin till dom var tillsammans (de helt silvriga).
Åh, så fina dom blev allihop!

♣Höstpyssel♣



Ifall ni undrar använde vi oss av så var det inget mer märkvärdigt än:
Massor med fina löv
Ritpapper
Tidningspapper (för att skydda bordet)
Penslar
Tandpetare (för "pillmålning")
4 rör med olika glitter (röd, grönt, guld och silver)
En silvermetallic färg
Flytande lim


Loppisjakten!

Jag antar att ni följer och stödjer Loppisjakten!
Jo, men precis, det var väl det jag visste!
Kom nu ihåg att lägga upp massa annonser så att checken som går till Childhood blir en riktigt fet en ♥
Själv ska jag lägga ut ett par sprillans nya skridskor ikväll, intresserad?

)


Dricker ni julmust?

Enligt mig är julmust/påskmust en av de mest överskattade drycker någonsin!
Har aldrig gillat det och kommer aldrig att göra det heller.
Jag vet inte vad det är som gör att det smakar så äckligt, men det hamnar på top 10 listan av saker jag inte äter/dricker.

Är Ni sådana som längtar efter julmust redan i augusti kanske?
Ingen jul/påsk utan must, eller?



Liten med stora tankar!

Igår kväll satt jag, mormor (barnens) och barnen och lekte med play doh.
Mormor och Evelina pratade om bröllop och Evelina talade om för mormor att när hon och Neo blir stora ska dom gifta sig, men att det dröjer läääänge tills dess ♥

Då ville mormor vara lite skojig och överraskade Evelina med att göra en "framtida" bröllopstårta, haha!
Tänk va roligt (läs pinsamt) detta kommer vara att läsa för Evelina om typ 10 år, haha!
Dom blir nog mer bästa kompisar än par våra underbara små klokhuvuden♥


Visst är det en vacker skapelse mormor har gjort!


Vecka 29 (28+0)

22 okt - 28 okt 2011

Mina tankar: Tiden rusar! Tur att det mesta är kirrat nu inför 3:ans ankomst känns som att jag inte kommer hinna mycket mer faktiskt. SMärtan är jobbig och tar mycket på både fysisk och psykisk energi! Men jag biter ihop och tar smällen när flickorna gått och lagt sig på kvällarna. Våra fina, fina flickor. Tänk när Evi var lika gammal som Laura är nu hade hon blivit storasyster alldeless precis ♥ Ja som sagt, tiden rusar iväg!

Kroppen:
Under den sista trimestern blir din kropp snabbt tyngre, ämnesomsättningen ökar och det är vanligt att man svettas mer än vanligt på grund av det. Under den tredje trimestern är det bra att man går upp mer än 1 kg, men mindre än 3 kg/månad. Det kan kännas som om du varit gravid i evigheter nu och samtidigt kan man känna oro över förlossningen. Gör en lista över saker du behöver förbereda och sysselsätt dig med den, om du behöver distraktion! Du kan börja titta på namn till bebisen och tänka på livet efter förlossningen.

Nu kan även personer i din omgivning ta del av barnets rörelser genom att känna på magen. Magen kan ibland bukta ut märkbart på ena sidan beroende på hur barnet ligger. Placeringen av livmoderns övre del är ungefär mitt emellan naveln och bröstbenet.
Nu besöker du din barnmorska varannan eller var tredje vecka, beroende på hur du mår och vilket stöd du behöver. Varje besök tar cirka 30 minuter och varje gång mäter man ditt blodtryck och din mage samt lyssnar på fosterljuden.

Barnet: Den här veckan väger bebisen drygt ett kilo och är ca 38 cm lång från topp till tå. Ungefär vid den här tiden kan bebisen öppna ögonen och vrida på huvudet och en stark ljudkälla lyser på utsidan. Den blinkar med ögonen och har ögonfransar.
Underhudsfettet bildas och skelettet utvecklas, även om det fortfarande är mjukt och böjligt. Benstommen hårdnar inte ordentligt förrän efter födelsenAlla sinnen är nu utvecklade. Barnets pupiller är så pass utvecklade att de ser skillnad på ljus och mörker. Barnet kan känna smärta och reagera på skarpa ljud utanför livmodern. Förmågan att minnas har utvecklats, barnet lär sig att känna igen mammans röst och andra personer som mamman umgås mycket med. Testiklarna finns just nu i ljumsken på pojkar.


Fakta och bild lånade från familjeliv.se och babycenter.com 


Vattenläcka!

Vi har haft en liten vattenläcka under diskhon i köket.
Som tur är upptäckte Zoran den väldigt snabbt, men en bit vårat klickgolv i köket har blivit blött underifrån!
Idag ska Zoran riva bort golvet så att vi kan få torrt. Tur att det ligger platsmatta under.

Försäkringsbolagen har kryphål och därför täcker inte våra försäkringar det. Nu hoppas vi ju på att våran bostadsrättsförening har så det täcker istället, suck!

Kan ju säga att jag har fällt både en och två tårar i ren frustration och utmattning, jag orkar inte!
Tur att Zoran är så lugn som han är och TUR att han upptäckte den med en gång, tänk vilka skador det hade kunnat åstakomma!

Barn gör inte som man säger, dom gör som man gör!

Idag är det exakt ett års sedan första snö...

dsc00172 (MMS)

Idag är det exakt ett års sedan första snön föll, sen stannade den i 6 månader! Idag är det krispigt, halt och kallt, men ingen snö... Än så länge iallafall!


Pervogubbe!!!!

Idag hände det en grej på jobbet strax innan jag slutade:

Jag är påväg till en vårdtagare och går liksom i min egna lilla värld. Jag går förbi en lastbil och i den står en riktig lastbilschaffisgubbe i 56-60 års åldern.

"Se inte så beskymrad ut döh, du är ju görfin!" säger han när jag går förbi honom.
"Tack så mycket!" säger jag och går vidare.
"När är det dags förresten?" ropar han.
"Fredagen den 13 Januari" ropar jag tillbaka och fortsätter gå.
"Men du, om du behöver en undersökning eller så, så kan du få mitt kort för jag är nämligen expert på dom nedre regionerna!" gapar han.
Jag vänder mig om sakta, tittar på honom och rapp i käften som jag är säger jag "Ja, du det är min man också som du kanske ser."

Det blir tyst och jag kämpar mig upp för den långa backen och väl uppe ramlar poletten ner och jag fattar vad som precis hände! Jag tänkte för mig själv att hade jag bara orkat ta mig upp för backen igen så hade jag gått ner och spettat honom med mitt paraply!
Äckliga pervogubbe!


Det enda vettiga som kom av det här är att jag numera vet att jag har så ont när jag går att jag ser bekymrad ut, alltid nått liksom!


Tävlar om en Wigglecart


Tävla om en Wigglecart i valfri färg hos Fnulan senast den 30/11 23.59 du också!


Mixad kompott!

Jag var ju på MVC igår.
Jag förväntde mig en sjukskrivning!
Det fick jag också, på 50% av dom 75% jag redan jobbar. Dvs att läkaren menade att jag ska jobba 37,5% tills min havendeskapspenning börjar gälla den 18 Nov. (Nej, jag skämtar inte!)

Hon skriver även: "Patienten har ischias på vänster sida och även kraftig foglossning. Hon har smärta vid gående, stående, liggande och böjande..." det följer en hel del anledningar till varför det blir svårt för mig att fortsätta jobba efter det också.

Jag är undersköterska i hemtjänsten och då fattar ju vem som helst att det är helt orimligt att jobba 3 timmar om dagen 5 dagar i veckan. Alternativet skulle ju kunna vara att jobba 2 st hela dagar i veckan, men det finns ju redan en anledning till att jag jobbar 75%.

Jag kan förstå att detta verkar snurrigt och luddigt och tro mig när jag skriver att det är det för mig med.
Min chef och mina kollegor som ser mig på jobbet vet ju att det inte funkar länge till, det går inte att undgå hur ont jag har och hur jobbigt det är.

Så det har varit ledsamt, smärtsamt, frustrerat osv  både idag coh igår.

Summan av kardemumman är att jag ringde chefen efter besöket hos läkaren och berättade att jag fortsätter jobba mina 75% veckan ut och till ehlgen går jag istället till min husläkare som atagligen förstår att det inte funkar att jobba 37,5%. Så vi får se hur detta slutar.



En kung han är...

"Pappa, pappa è du dè, då vet du också hur det è!
Och fast han ingen krona bär, en kung han är!"


Laktosfri!

Senaste nytt i laktosfria mejerihyllan är laktosfri Risifrutti, innan fanns det bara i låglaktos!
Evelina är glad kan jag meddela för hon har saknat detta mellanmålet!

Ursäkta suddig bild, morgonstress vet ni!


Min arma kropp..

Imorn ska jag till läkaren på MVC, äntligen!
Idag hade jag sådana kraftiga sammandragningar efter jobbet och det kändes som att bäckenbenet och svanskotan skulle krossas, samtidigt. Vidirgt är bara förnamnet!

Eftermiddagen har gått åt att leka mamma-pappa-barn med Evelina och Laura och alla dockorna.
Underbara älsklingar, ni är mitt allt ♥



Jag tävlar om ett bäddset


Jag tävlar hos
Hanna Of Sweden, om ett giftfritt bäddset i ekologisk bomull från Babygreen.
Tävlingen sponsras av
BRIO och Toyland.se. Var med och tävla HÄR du oxå! ^^


Söndag på Gallan!

Galaxen är ett måste på söndagarna!


Måndagsstress! Klockan har inte ringt och ...

dsc00171 (MMS)

Måndagsstress! Klockan har inte ringt och barnen sover länge för 3:e dagen i rad. Vaknade 7:25 när jag egentligen ska gå hemifrån just den tiden. Tur att Zoran inte jobbar dagtid idag för nu kunde jag bara bry mig om mig själv och sticka och är redan på väg med min kaffe i högsta hugg. Hoppas ni får en underbar dag! Puss


Ska hälsa på en vårdtagare som inte längre...

dsc00170 (MMS)

Ska hälsa på en vårdtagare som inte längre vårdas av oss. Myspys! Sen väntar jobb kl 16, woho!


Vi åker häst och vagn, mysigt!

dsc00169 (MMS)

Vi åker häst och vagn, mysigt!


Vecka 28 (27+0)

15 okt - 21 okt 2011

Mina Tankar: 90 dagar kvar till beräknad födsel, snacka om att tiden springer iväg. Vi har väl hunnit vänja oss vvid tanken på att 3:an är en lillebror och har funderat på namn, kommer dock inte att diskutera dom här i bloggen ^^ Längtar massor efter att den lille ska komma och allt mys som kommer därtill. Har börjat tänka på förlossningen och har liksom blivit livrädd för att jag inte ska få föda vaginalt/"nomalt" denna gången, vill verkligen inte snittas, skulle känt mig snuvad liksom. Visst gör det ont som PIP att föda barn, men man har kontrollen själv och läker mycket snabbare efteråt. Men men det blir som det blir.
Jag har förövrigt hemskt ont i kroppen, från höfterna och ända ner benen, usch!
Men annars är väl allt som "vanligt". 


Kroppen: Livmodern är nu så stor att den påverkar hur du kan röra dig. Nu når livmodern din bröstkorg, vilket kan göra dig andfådd, om du inte redan är det. Från och med nu och under de sista tre månaderna är det inte ovanligt att drabbas av kramp i benen, hemorrojder, åderbråck och klåda på magen. Inte så kul? Du kan fortfarande vara aktiv, men kroppen säger ifrån om du tar i för mycket. Då kan du få sammandragningar vilket innebär att livmodern drar ihop sig och blir hård. Det kan komma när du går fort eller är kissnödig. En sammandragning håller i sig i 10–30 sekunder, för att den ska släppa behöver du stanna upp. Om sammandragningarna börjar göra ont kan det vara ett tecken på att livmodertappen håller på att mjuka upp sig. Det bör kontrolleras hos läkare eller barnmorska.
Framöver blir besöken hos barnmorskan allt tätare. Man ser över att Symfus-fundusmåttet går uppåt i den takt som det ska och att kroppens värden är goda. Man kontrollerar järnhalten i blodet, sockerhalten, blodtryck och fosterljud.
Nu kan du få humörsvängningar igen, när kroppen börjar kännas tyngre och magen mer otymplig.

Barnet: Barnet väger nu cirka 1000 gram och längden är omkring 35 centimeter och fötterna mäter fem centimeter. Hårstråna på huvudet är ganska långa. Mjölktänderna under tandköttet är färdiga. Barnet ökar nu i vikt cirka 27 gram per dag och har börjat drömma. Vad tror du att ditt barn drömmer om? Ögonen öppnar och sluter sig, bebisen sover och är vaken på regelbundna tider och den kanske suger på fingrarna eller tummen.

Fakta och bilder lånade från famileliv.se och babycenter.com






Lovley Saturday

Jag blev väckt kl. 7:25 imorse och kände mig riktigt utsövd för en gångs skull.
Mycket tack vare att Hanna sa till mig att gå och lägga mig direkt efter att vi pratat 22:40 så alltså ca 8½ timmes sömn, lovley.
Inte nog med att jag var pigg så är vädret så där soligt och kripisgt så det känns bara underbart.

Gjorde frukost till tjejerna och sen åkte de ↓nya fodrade regnkläderna på och så traskade vi i väg till affären. Evelina ville åka spårvagn dit så det fick bli så.
Sen har vi tvättat sedan kl. 10 och gjort varma mackor i ugnen till lunch i soffan framför Pippis Jul.

Åhhh en riktigt underbar lördag, jag känner livet i mig liksom.
Jag njuter till fullo med töserna innan det är dags att gå till jobbet kl 16.



Finsate systrarna i varma, goa fodrade regnställ från Ullared


Varma mackor, mums!


Och fina lilla tummen som blivit klämd i dörren, mammas solstråle♥

 


Pyssla om sig själv!

Jag har inte mycket tid (läs ork) att pyssla om mig själv något extra just nu.
Men ikväll gjorde jag slag i saken och pysslade om och smyckade mina naglar.
Tjusigt värre ^^
Konstigt nog så blir mina naglar superfina och starka under graviditeterna? Brukar det inte vara tvärtom?

New style

Varför sitta i soffan liksom?


Saknad!

Min kropp värker... Den vill inte det jag vill!
Och då saknar jag gymmet.
Jag saknar träningsvärk.


Vad passar bättre än en cykeltur på kvällen?

dsc00167 (MMS)

Vad passar bättre än en cykeltur på kvällen?


Flyg fula fluga flyg..

Kan ni den där ramsan eller?
"Flyg fula flyg och den fula flugan flög"

Hur som helst pratar Evelina om att hon vill åka till Grekland och jag hade väl inte direkt tackat nej till en resa jag heller, men nu är ju läget som det är. Jag jobbar, Zoran jobbar och jag kommer ha passerat 28 veckor när jag går på havandeskapspenning/sjukskrivning!
Laura är by yhe way helt galen i allt vad flygaplan och helikopter heter så hon hade varit överlycklig.

Vi får väl se hur det blir till våren...



Foto:HannaOfSweden


Pretty in Pink ( ¤ ) ( ¤ )

Pretty is Pink ( ¤ ) ( ¤ )
Finns det bättre shopping än den som stödjer bröstcancerförskningen?
Rosa och för en god sak!
Ni köper väl rosa nu i Oktober?

Hittills har jag köpt:
2012 almanacka 129kr
Superfin brosch 60kr


Nytt bloglovin konto!

Byter i samband med att jag bytt domän följ mig gärna där!
Följ min blogg med Bloglovin

bloglovin


Lördag-Söndag




Alexis dop

En varm och solig höstdag!
Ett underbart minne!


VARNING! KÖP DOM INTE!

För det första är det för tidigt för att äta Juleskum nu, men jag var bara tvungen att prova den nya smaken, Polka 2011!
Vidrig, hemsk och göräcklig!
Köp dom inte, inte ens flickorna ville ha dom!


Tacka vet jag det underbara orginalet♥


05:22

Jomen det är väl en rolig tid att gå upp en söndags morgon?!
Åtmintone om anledningen till att man vaknar ser ut så här:

Jag älskar dig göööörmycket gosunge


Fin award!

Tack till goa MYSBELLA för denna fina awarden♥




Nu följer några saker som ska göra när man fått denna award; länka till den man fått den av, fullborda de 5 meningarna och skicka den till 5 andra bloggar

1. När ingen ser eller hör mig... pratar jag högt för mig själv.

2. Jag går aldrig hemifrån utan... min mobil, mitt visa och nycklar.

3. Min blogg heter som den gör för att jag... den passar in perfekt på mig och mitt liv.

4. Om jag vågade skulle jag...  när jag pensionerats, jobba som volontär tillsammans med Zoran i Afrika.

5. Om tio år kommer jag att... tonårs-mamma (HJÄLP!!), lyckligt gift och framgångsrik!
Nu skickar jag den här vidare till..

Hanna
Fnulan
Nina
Ilda
Bea




Chocken!

Häftigt att man kan veta redan nu vad det blir! Vilken grej! Tänk va roligt att planera efter detta nu.
Vad ska han heta liksom?! Vem kommer han vara lik?

Jag blev ju chockad igår när barnmorskan berättade och visade att det är en pojk i magen.
Jag har ju blivit gravid trots p-piller alla gånger, 7st graviditeter på 5 år för att vara exakt. Och 3 av dom har blivivt tidiga missfall och ett foster dog och togs bort i vecka 18.
Jag har haft en "egen teori" om att det är pojkarna som inte överlevt då dom är svagare. Den är ju som bortblåst för även denna lille pojken är ett mirakelbarn som kommit till trots säkra perioder och p-piller.

Jag vet inte heller om jag och Zoran är ovanliga för ingen av oss blev gladare för att det är en pojk än om han hade varit en flicka.
Är det oskriven lag att man ska tycka att det är viktigt att ha båda könen?
"Grattis! Nu är väl Zoran överlycklig, äntligen en pojk?!" var den vanligaste kommentaren igår?!
 Varken jag eller Zoran förstår den riktigt.
Är det inte lite omodernt att tänka så? Förr var det ju viktigt att få en pojk för att namnet skulle föras vidare, men idag är det ju lika många flickor som för det vidare.
"Pappas flicka" är väl ett kännt utryck.

Vad vet vi? Vi är iallafall exakt lika glada över denna lilla pojk som vi hade varit om han var en tös.
Vi ser framemot att blir 3-barnsföräldrar och jag tror att är det några som kommer skämma bort denna lille pojken så är det hans storasystrar ♥


Vecka 27 (26+0)

8 okt - 14 okt 2011

Mina Tankar: Vi är väl lite omtumlade efter att vi fick reda på att det är en pojk-liillebror-son som ligger inne i magen och växer och gror. Jag blev väl mest chockad antar jag. Mitt och Zorans hjärtan hoppar till varje gång vi tänker på när jag berättade det för Evelina. Vilken underbar reaktion och jag är så glad att jag fick filmat det.
Laura är glad över att det kommer en bebis och nöjer sig med det. Underbara storasystrar är vad dom är, mina älskade töser ♥
3:an ska ju såklart ha ett namn, men vilket återstår att se, det är ju så svårt med namn! Nu kan vi väl äntligen börja planera lite mer och ha lite mer framförhållning. Jag är så glad att vi gjorde könsultraljudet, bättre att få chocken nu. Spänningen är ju långt ifrån borta, nu kan man istället fundera på vem han kommer likna, om han är ljus eller mörk osv. Annars mår jag väl bra fast kroppen orkar inte med. Jag ahr mycket ont och ska därför till läkaren och får se vad det blir av det.

Kroppen: Livmodern har vuxit och dess översta del finns nu en bit ovanför naveln. För många fortsätter brösten att vara spända och lite ömma under hela graviditeten och det kan rinna lite vätska från dem. Extra fett lagras i brösten och dess körtlar växer.
Många kvinnor blir andfådda, då de fått en ökad blodmängd i kroppen.Nu växer bebisen snabbt och hjärnan utvecklas i intensiv takt. Detta gör att ditt näringsintag är viktigt. Fortsätt äta en välbalanserad kost med mycket grönsaker och fullkornspordukter. Fiberrik mat, som fullkornsprodukter, linser och råris innehåller mycket B-vitaminer och hjälper till att förebygga förstoppning.

Man kan sova lite oroligt på nätterna när man har kommit en bit in på graviditeten, ofta störs man av att man måste gå upp och kissa. Många upplever också att de drömmer mer nu, ofta om förlossningen eller om barnet. Det är troligen kroppens sätt att förbereda sig mentalt, man kanske inte drömmer mer, men eftersom man vaknar oftare så kan det vara så att man kommer ihåg drömmarna bättre.

Barnet: Nu är bebisen lite drygt 35 cm lång från topp till tå och väger strax över 760g. Ögonen kommer att börja öppnas kring den här tiden och mot slutet av sjunde månaden kommer reaktionerna på ljud att mogna, eftersom hörselnerverna är mer utvecklade då. Bebisen fortsätter att ta små "andetag" som träning inför livet utanför, även om den än så länge andas fostervatten istället för luft.Musklerna på armar och ben blir starkare och ibland kan barnet få in en riktig fullträff mot revbenen eller mot urinblåsan, vilket kan göra ont.
Nu har barnet stora chanser att klara sig om det föds för tidigt, men varje vecka, och även dagar, gör stor skillnad. Om det skulle födas kan det andas luft och tarmarna klarar av att ta emot modersmjölk.

Familjelivs Förlossningsförberedelse:
För att ha gott om tid att mentalt och fysiskt förbereda sig inför förlossningen är det bra att boka en kurs nu. Det finns mycket att välja på, till exempel yoga, vattenträning eller profylax. Innan ni väljer kurs så prata med din partner om vad ni behöver och vill ha. Profylax fokuserar till exempel mycket på partnerns roll medan yoga kan vara bra fysisk träning.

Fakta och bild lånade från familjeliv.se och babycenter.com 

Evelina får veta att lillebror ligger i magen!

Klockrent och med kärlek♥


Säg hej till LILLEBROR! Jag är i chock!

dsc00162 (MMS)

Säg hej till LILLEBROR! Jag är i chock!


Könsultraljud idag!

9:45 på Barnmorskegruppen för att vara exakt.
Spännande och alldeless pirrigt!
Skönt att få komma längre i planeringen som stått still i nästan 7 veckor.

Har ni gissat om det är en tös eller pojk?
Om inte gissa →HÄR←!
Kul att ni är så många som redan skrivit ner vad ni tror!
Själv har jag inte den minsta känsla.


Sweetiepie ♥

När jag kom hem från jobbet och MVC idag hade mina underbara älsklingar bakat paj!
Så nu blir det jordgubb och blåbärspaj med vaniljgrädde, inte helt fel på en regnig torsdag!


Helt otroligt!

8 augusti öppnade dagis för terminen och barnen började efter sommarlovet.
Jag räknade med att ett antal VAB-dagar skulle bli aktuella för Lauras del med tanke på nya baciller osv.
MEN vi har inte VAB:at en enda dag med henne utan det har varit för Evelina?! Nu dom senaste 2 ggrna har det ju varit p.g.a hennes luftrör och inte för att hon har varit sjuk, men ändå.

Zoran har varit hemma med barnen igår och ska vara hemma med dom idag också för nu verkar vi få ordning på Evelinas luftrör igen, suck!
Stackars tös, jag ångrar verkligen att jag gav henne svininfluensavaccinet -09! 3 dagar efter hon hade fått sprutan började det och den gången hostade hon konstant i 2 månader, hade uppehåll i 1 vecka och sen var det kört igen.
Vi båda var ju i riskgrupperna, men mest togs det ju för att Laura skulle komma mitt i hela kaoset med svininfluensa smittorna. GAAAH!!!
Det var smart då och en självklarhet att ta vaccinet, men hade jag vetat om hur Evelina skulle ha det varje gång det blir temperatursskillnader så hade jag aldrig gjort det, då hade ju en omgång svininfluensa varit en piss i Mississippi!

Jaja, vad är en dag på slottet.
Idag är det jobb och direkt efter det är det ett MVC-besök, spännanade ♥


Underbara barn mässan

Meningen var att jag skulle åkt tåg/tagit flyget upp till Stockholm med flickorna, men kropp och sinne säger nej!
Tror det hade blivit väldigt stressigt och inte alls så kul som jag önskat att det skulle vara!
Men nästa år kanske..? Istället ser jag framemot Baby Barn mässan nästa år istället, den är ju tradition numera. Borta bra, men hemma bäst ^^

Ska ni på mässan?


Dagarna..

Dagarna kommer och dagarna går!
Det är mycket nu. Jag är väldigt trött så all energi går åt till att sköta jobbet (som är tungt) och vara med våra underbara barn och Zoran för att efter barnen somnat bli en zombie som egentligen har mycket att göra, men bara inte orkar förtillfället!
Kroppen är trött och sjukskrivning är inte långt borta!
Men jag har några bollar i luften förtillfället som måste fixas! Det ska bli roligt, men kommer kräva massor med energi och den har jag inte som det är nu! Men i helgen är jag långledig så förhoppningsvis kommer jag få en hel del gjort.

Just nu ser vi framemot fredag när könsultraludet är!
Åh va kul det ska bli!
Vill du gissa könet gör du det →HÄR


Åh! jag vill, jag vill, jag vill!!! 22-05 ...

dsc00161 (MMS)

Åh! jag vill, jag vill, jag vill!!! 22-05 på Riorio på fredag!


Haha tur man har gångavstånd till jobbet! ...

dsc00159 (MMS)

Haha tur man har gångavstånd till jobbet! Spårvagnstrafiken har kraschat! Härliga måndag, haha


We love Ullared!



Lite av det jag köpte:


Notan slutade på 4648;- och jag är mer än nöjd!
Dock har jag köpt så mycket att det är helt omöjligt (läs för jobbigt) attvarken skriva ner allt eller fota allt och lägga upp det i bloggen.
Tre st fullproppade stora påsar finns inte med på bilderna, varav en är full med presenter och julklappar!

En helt galen och kul shopping dag, men även roliga saker tar på krafterna så nu sa jag gå och lägga mig så jag orkar upp imorn bitti.
Tack Hanna, Anna och Salo för idag!


Nu tar vi lunchrast!

dsc00156 (MMS)

Nu tar vi lunchrast!


Blir denna resa till Ullared...

dsc00153 (MMS)

Blir denna resa till Ullared min sista någonsin?


Uppe kl 5:30!

Idag klockan 06:00 drar jag och pinglorna Hanna, Anna och Salo till ULL+A+RED!

Men behöver jag säga att jag är helt dööööd, men gööör taggad eller? Nej va bra!


Dopdagen!

Idag döps min gudson Alexis ♥
Snart åker vi!


Vecka 26 (25+0)

1 okt - 7 okt 2011

Mina Tankar: Jag längtar efter 3:an och allt som hör därtill, men ibland så "skräms" jag av tanken på att ha tre barn så tätt, men jag vet att vi kommer klara det lika bra som med två. Jag förbereder mig på det värsta, att aldrig mer få sova eller äta. För inte kan man väl ha tur tre ggr? Nej bäst att förbereda sig på det värsta så kan man bara bli glatt överraskad sen!
Det är en väldigt stark bebis i magen, amn ser tydligt när den sparkar och hela magen rör sig likt en centrifugerande tvättmaskin när den skvalpar runt därinne!
Jag har mycket sammandragningar och en del förvärkar och är väldigt trött på kvällarna. Har inga nya cravings och det är väl skönt iofs. Evelina vill väldigt gärna känna när 3:an sparkar och lyssna med angelsounden, myskorven. Laura är mest glad över att säga att det finns en bebis i magen. SKa bli så skönt att om 6 dagar kunna säga att lillebror/lillasyster, känns mer personligt då.  

Kroppen: När du har tid på MVC kontrolleras ditt blodtryck och du får lämna urinprov. På så vis kan man upptäcka tidiga tecken på havandeskapsförgiftning och diabetes så att behandling kan sättas in om det behövs.
Fingrar, handleder och händer kan kännas värka eller kännas domnade. Det kan bero på att karpaltunneln, liksom så många andra vävnader i kroppen, svällt upp. Då kan nerver som löper i tunneln klämmas åt, vilket i sin tur orsakar smärta eller obehag. Handledsstöd kan hjälpa. Prata med din barnmorska eller läkare om du har besvär av det och läs våra tips om självhjälp för domnade eller värkande fingrar.
Det är vanligt att man får häftig kramp i till exempel vaderna när man är gravid, ofta när man sover. Undvik att sträcka på tårna. Om man trots allt känner en begynnande kramp kan man motverka det genom att vinkla foten uppåt eller trycka den mot fotändan av sänggaveln. Det är inte ovanligt att du får ryggproblem och måste vila mer. Be din partner om massage, avlasta genom att ligga på golvet med underbenen på en stol.

Barnet: Bebisen väger nu nästan 660 gram och är ungefär 35 cm lång från hjässa till häl. Nu har den fått lite kroppsfett och ser mindre "mager" ut. Nu är barnets hud lite tjockare och inte lika genomskinlig längre, skelettet hårdnar alltmer och lungorna utvecklas. Barnet kan nu öppna och stänga sina ögon. Huden är ganska röd och skrynklig men skyddas av vernix-lagret.Sinnenas utveckling har kommit en bra bit på väg. Undersökningar har visat, att ett 26-veckors foster reagerar på beröring. Om du lyser med en ficklampa på magen kommer bebisen att vända på huvudet, vilket betyder att synnerven har börjat fungera.

Bild och fakta lånade från babycenter.com och familjeliv.se

Bloggens startsida


RSS 2.0